Stres: Vznik, príznaky a ako ho zvládať
Stres je prirodzenou súčasťou života, no zdá sa, že dnešná doba ho produkuje viac, než sme schopní uniesť. Aj ty sa môžeš naučiť, ako ho včas rozpoznať a...
Čítaj viacPokožka na rukách či tvári je často náchylná na vysychanie. Napnutá, popraskaná a začervenaná koža sa objavuje najmä v zimných mesiacoch. Čo môžeš urobiť pre zlepšenie jej stavu?
Suchá pokožka sa prejavuje nepríjemným pocitom v oblasti tváre a tela, predovšetkým po kúpaní alebo sprchovaní. Keďže pokožka nie je dostatočne vyživená, nedokáže účinne plniť svoju ochrannú funkciu.
Suchá pokožka vzniká vtedy, keď sa naruší jej lipidová bariéra. Koža pritom stratí schopnosť viazať na seba vodu a zníži sa produkcia prirodzených olejov, ktoré ju chránia pred vysúšaním.
Suchú pokožku často sprevádza jeden alebo viacero z nasledujúcich príznakov:
Pocit napnutia pokožky, najmä po sprchovaní, kúpaní alebo plávaní,
strata pružnosti,
koža je na pohľad aj na dotyk drsná,
mierne svrbenie,
koža sa mierne až výrazne lúpe, vznikajú na nej šupinky,
na koži vidno jemné prasklinky alebo čiarky,
pokožka mení farbu, je belavá alebo šedastá,
začervenanie kože,
hlboké praskliny, ktoré môžu krvácať.
Najbežnejším vinníkom suchej pokožky je počasie. Veľa ľudí má suchšiu kožu najmä na jeseň a v zime, kedy klesá vonkajšia teplota aj vlhkosť vzduchu. Vietor, mráz, ale aj klimatizácia a vykúrené miestnosti môžu pokožku vysúšať.
Chladné mesiace sú charakteristické nižšou vlhkosťou vzduchu v interiéri aj v exteriéri. Množstvo vody vo vrchnej vrstve kože zvyčajne odráža vonkajšiu vlhkosť, preto býva v tomto období pokožka suchá, červená až popraskaná.
Z vonkajších faktorov spôsobuje suchú kožu aj kontakt s agresívnymi chemikáliami, dráždivou kozmetikou, drsnými mydlami alebo prípravkami s obsahom alkoholu.
Suchá koža môže byť zapríčinená aj genetickou predispozíciou. Ak o nej hovoríme ako o type pleti, znamená to, že koža neprodukuje dostatok prirodzeného mazu. Stav môže zhoršovať počasie, všeobecne ale platí, že koža je suchšia počas celého roka.
Vo výnimočných prípadoch môže byť vysúšanie pokožky vedľajším účinkom niektorých liekov. Objaviť sa môže napríklad pri liečbe akné, či už užívaním izotretinoínu alebo používaním prípravkov s retinoidmi. Suchú kožu môžu spôsobiť aj rôzne iné hormonálne lieky.
Suchá pokožka hlavy môže byť sprevádzaná pocitom napätej kože, šupinatie a olupuje sa. Tieto príznaky naznačujú, že pokožka hlavy potrebuje hydratáciu. Často súvisia s prípravkami, ktoré používaš na vlasovú starostlivosť.
Skús prejsť na jemnejší vlasový šampón a zváž aj to, ako často si vlasy umývaš. Každodenné čistenie z pokožky odstraňuje prirodzené oleje a môže ju tým vysúšať. Problém môže byť aj v častom používaní suchého šampónu či laku na vlasy.
Kozmetika podporujúca regeneráciu kože spôsobuje rýchlejší obrat kožných buniek, čo môže viesť k šupinateniu a vysúšaniu pokožky. Ak je tento stav skutočne spôsobený kozmetickým prípravkom, zvyčajne bude len dočasný.
Pokožka si zvyká na prítomnosť účinnej látky a časom sa jej prispôsobí. Do normálu by sa mala vrátiť zhruba do 1 až 3 mesiacov. Ak sa tak nestane, je vhodné poradiť sa s dermatológom.
Pokožka rúk je počas dňa vystavená rôznym teplotám, vode i chemikáliám. Často si ani neuvedomujeme, že svoje ruky vystavujeme škodlivému prostrediu. Následkom je poškodenie vrchnej vrstvy kože, ktorá sa prejavuje ako suchá koža na rukách.
Suchá pokožka rúk sa najčastejšie objavuje v okolí kĺbov, teda najmä na hánkach a zápästiach. Predchádzať jej môžeme používaním ochrany rúk. Rukavice sú skvelým pomocníkom pri umývaní riadu a iných domácich prácach s čistiacimi prostriedkami.
Nosenie rukavíc je dôležité aj počas zimy. V období, kedy je koža vysušená, nie je vhodné umývanie rúk horúcou vodou. Ruky je potrebné denne ošetrovať krémom alebo olejom na obnovu lipidovej vrstvy kože a zlepšenie hydratácie.
Suchá koža sa často objavuje na pätách, chodidlách aj prstoch na nohách. V týchto miestach produkuje koža menej mazu a počas dňa je často zaťažovaná. Hrubšia, suchá až popraskaná koža na nohách je preto úplne bežná záležitosť.
Jednoduché namáčanie chodidiel, hydratácia a pravidelná exfoliácia môžu odstrániť odumretú pokožku i mozole a zabrániť ich návratu. Vhodné sú fyzické aj chemické peelingy, ktoré však treba vykonávať pravidelne.
Prvým krokom v boji proti suchej pokožke sú hydratačné látky, ktoré obnovia a uzatvoria vlhkosť vo vrchnej vrstve kožných buniek. Obsahujú tri hlavné typy prísad: zvlhčovadlá, ktoré pomáhajú priťahovať vlhkosť – zahŕňajú ceramidy, glycerín, sorbitol, kyselina hyalurónová a lecitín.
Ďalší súbor zložiek – napríklad vazelína, silikóny, lanolín a minerálny olej – pomáhajú utesniť vlhkosť v pokožke. Zmäkčovadlá, ako je kyselina linolová, linolénová a laurová, vyhladzujú pokožku vypĺňaním medzier medzi kožnými bunkami.
Vo všeobecnosti platí, že čím je hydratačný krém hustejší a mastnejší, tým bude účinnejší. Niektoré z najúčinnejších sú vazelína a čisté hydratačné oleje (napríklad konopný olej, konopná masť).
Keďže neobsahujú vodu, najlepšie sa používajú, keď je pokožka ešte vlhká z kúpania, aby sa v nej vlhkosť uzavrela a nevyparila do vzduchu. Nevýhodou je, že často zanechávajú mastný film, ktorý sa môže preniesť napríklad na oblečenie.
Iné hydratačné prípravky obsahujú okrem zmäkčovadiel aj vodu a olej v rôznych pomeroch. Sú menej mastné a pohodlnejšie sa aplikujú aj počas dňa.
Okrem týchto zložiek sú masti a krémy na suchú kožu často obohatené o prírodné aktívne látky, ktoré pokožku upokojujú, zmierňujú podráždenie a začervenanie. Môže ísť napríklad o kanabidiol, repík lekársky alebo harmanček.
Okrem dobrého hydratačného krému je vhodné prispôsobiť suchej kože aj zvyšok skincare rutiny. Ak ťa trápi suchá pokožka na hlave alebo na tele, vyber si jemný šampón či sprchový gél s hydratačnými zložkami, ktorý kožu nebude ďalej dráždiť. Vhodnou voľbou sú aj veľmi jemné detské šampóny.
Hoci častý kontakt s vodou pokožku vysúša, hygiena je stále veľmi dôležitá. Na umývanie rúk je taktiež vhodné použiť prírodné mydlá vyrobené s hydratačných olejov, napríklad mydlo s jojobovým olejom, bambuckým maslom alebo arganovým olejom.
Suchá pokožka tváre taktiež vyžaduje adekvátnu starostlivosť. Používaj čistiace prípravky, séra a pleťové vody na suchú pokožku, ktoré obnovia kožnú bariéru bez toho, aby pleť priveľmi zaťažovali. Vyhýbaj sa prípravkom s obsahom alkoholov, ktoré kožu ešte viac vysušia.
Režim starostlivosti o suchú pokožku môže zahŕňať aj hĺbkovú masáž. Hydratačné prípravky sa tak ľahšie vstrebú do pokožky a postihnuté miesta sa lepšie prekrvia, čo podporuje regeneráciu odumretých buniek.
Zdravie a krása pokožky je neoddeliteľne spätá so zdravím celého tela. Problémy so suchou kožou je preto vhodné riešiť aj malými zmenami životného štýlu, ktoré zlepšia jej stav zvnútra.
Základom je dostatok hydratácie. Žiadny krém neurobí zázraky, ak nebudeš dodržiavať pitný režim a voda bude chýbať celému organizmu. Na zdraví pokožky sa rovnako môže prejaviť aj nedostatok spánku a stres. Dobrou voľbou bude aj pravidelný šport, zdravá strava bohatá na všetky esenciálne živiny a obmedzenie alkoholu.
Ďalšie spôsoby, ako uľaviť od príznakov suchej pokožky:
V zime používaj zvlhčovač vzduchu, ktoré vytiahnu vlhkosť vzduchu interiéru zhruba na 60 %. To je úroveň, ktorá by mala postačovať na doplnenie vlhkosti do vrchnej vrstvy kože zvonka.
Sprchy a kúpele obmedz na 5 až 10 minút denne. Nesprchuj sa v horúcej vode, ktorá pokožku ešte viac vysuší.
Vyhni sa dezodoračným mydlám, parfumovaným mydlám a alkoholovým produktom, ktoré môžu z kože odstrániť prírodné oleje. Zvoľ si kozmetiku z hydratačnými látkami.
Aby si predišiel poškodeniu pokožky, drž sa ďalej od drsných špongií a kefiek. Pokožku suš jemne a bez šúchania uterákom.
Hydratačné krémy a telové mlieka nanášaj hneď po kúpaní. Pomáhajú uzavrieť priestory medzi bunkami pokožky a utesniť vlhkosť, kým je pokožka stále vlhká.
Suché miesta na koži si nikdy neškriab. Svrbenie väčšinou zmierni hydratačný krém. Ak neutícha, môže ísť o ochorenie kože známe ako atopický ekzém. V tomto prípade je vhodné vyhľadať dermatológa.
Používaj pracie prostriedky bez parfumácie a vyhýbaj sa avivážam.
Vyhni sa noseniu vlny a iných materiálov, ktoré môžu dráždiť pokožku.
Stres je prirodzenou súčasťou života, no zdá sa, že dnešná doba ho produkuje viac, než sme schopní uniesť. Aj ty sa môžeš naučiť, ako ho včas rozpoznať a...
Čítaj viacAtopický ekzém je chronické ochorenie kože, ktoré spôsobuje suchú a svrbivú pokožku. Veľmi často sa objavuje už v detskom veku. Atopický ekzém patrí medzi...
Čítaj viacTí, ktorí ju nezažili, si migrénu predstavujú ako silnejšiu bolesť hlavy. V skutočnosti je to závažné ochorenie sprevádzané nielen bolesťou, ale aj ďalšími...
Čítaj viac