Všetko čo potrebuješ vedieť o atopickom ekzéme
Atopický ekzém alebo dermatitída je kožné ochorenie, ktoré spôsobuje svrbenie, začervenanie a vysušenie pokožky. Nedá sa úplne vyliečiť, no správna...
Čítaj viacAtopický ekzém je chronické ochorenie kože, ktoré spôsobuje suchú a svrbivú pokožku. Veľmi často sa objavuje už v detskom veku. Atopický ekzém patrí medzi najčastejšie kožné ochorenia u bábätiek a detí. Nepríjemné príznaky sú poriadnou skúškou nervov pre malého pacienta aj jeho rodičov. Tí by mali poznať niekoľko jednoduchých zásad, ako sa starať o atopickú pokožku svojho dieťaťa.
Atopický ekzém alebo atopická dermatitída je najbežnejším druhom ekzému. Toto kožné ochorenie je charakteristické suchou, podráždenou kožou a svrbením. Akútny zápal kože prichádza vo vlnách, oslabuje ochrannú funkciu pokožky a zvyšuje jej citlivosť.
Atopická pokožka je mimoriadne citlivá, krehká a zraniteľná. Neprodukuje dostatok kožného mazu a nedokáže v sebe udržať vodu, preto môže praskať a šúpať sa. Typickým prejavom ekzému je silné svrbenie zapálených miest.
Klinické prejavy atopického ekzému zahŕňajú veľmi suché miesta na koži, ktoré môžu mať červenú alebo bielu až sivastú farbu. Pokožka je napnutá a svrbí. Práve svrbenie je dôležitý príznak, ktorý odlišuje atopický ekzém od kože, ktorá je suchá a podráždená z iných príčin.
Atopický ekzém sa ďalej prejavuje ako:
Zapálené ložiská na koži,
začervenanie,
opuch,
silné svrbenie,
vysušená koža a šupinky,
malé pľuzgiere,
mokvajúca koža,
drobné vyrážky,
trhlinky na vrchných vrstvách kože.
Prejavy ekzému sa opakovane vracajú a pokožka je citlivá aj v období, kedy ložiská nie sú akútne zapálené. Ak sa ekzém nelieči, koža na postihnutých miestach môže trvalo zmeniť farbu a zhrubnúť.
Ľudia s atopickou dermatitídou sú náchylnejší na vznik iných kožných ochorení. Najčastejšie ide o bakteriálne infekcie. Baktérie, ktoré sú na koži bežne prítomné, sa ľahšie dostanú do kože poškodenej ekzémom a vyvolávajú zhoršenie zápalovej reakcie.
Presná príčina vzniku atopického ekzému nie je jasná. Predpokladá sa, že veľkú úlohu zohráva dedičnosť. Ak mal niektorý z rodičov atopický ekzém v detstve alebo ním trpí v dospelosti, je pravdepodobné, že sa objaví aj u jeho detí.
Atopický ekzém sa často spája s poruchami imunitného systému. Objavuje sa u ľudí, ktorí trpia alergiami, sennou nádchou alebo astmou. Aj tieto ochorenia môžu byť súčasťou dedičnej predispozície na vznik ekzému.
Vzplanutie a zhoršenie ekzému ovplyvňuje viacero faktorov. Na jednej strane sú to vnútorné faktory, napríklad hormonálne zmeny v tele, stres alebo infekcie, na druhej strane faktory z vonkajšieho prostredia. Medzi spúšťače ekzému patrí napríklad:
chladný a suchý vzduch,
dehydratácia organizmu,
dráždivé mydlá a sprchové gély,
alergény (roztoče, prach, zvieracie i potravinové alergény),
časté potenie,
sezónne a klimatické zmeny.
Ekzémom trpí až 1 z 5 detí. Prvé príznaky zvyčajne nastupujú vo veku 3 - 6 mesiacov, kedy hovoríme o kojeneckej forme atopického ekzému.
Podráždenie sa najskôr objavuje na tvári (hlavne na lícach a brade), postupne môže prechádzať na krk, hruď a ruky. Prejavuje sa červenými pupienkami, koža je suchá a tvoria sa na nej šupinky. Akútne príznaky môžu zahŕňať aj drobné pľuzgiere a mokvanie.
Detská forma atopického ekzému sa vyskytuje v 3. až 10. roku života. Zapálené miesta sa už nevyskytujú na tvári, objavujú sa najmä na rukách a nohách. Najviac zapálené bývajú oblasti v okolí kĺbov, napríklad na lakťoch, kolenách alebo na hánkach prstov.
Väčšina detí z ekzému „vyrastie” a príznaky zmiznú ešte pred nástupom do školy. Menšie percento ľudí bude toto ochorenie sprevádzať celý život. Neexistuje spôsob, ako v detskom veku predpovedať trvanie ochorenia.
Atopický ekzém nie je možné úplne vyliečiť, no môžeme výrazne zmierniť jeho príznaky. Pokožka so sklonom k atopickej dermatitíde si počas vzplanutí vyžaduje špecifickú liečbu a počas fázy kľudu vhodnú udržiavaciu starostlivosť.
Vhodný postup liečby závisí od miesta vzniku ekzému aj závažnosti zápalu. Po spozorovaní príznakov je preto vhodné čo najskôr navštíviť detského lekára alebo dermatológa. Tiež je dobré odsledovať, aké spúšťače (alergény, nové mydlo a pod.) mohli zapríčiniť vzplanutie ekzému.
U detí je domáca liečba o niečo náročnejšia, nakoľko je pre ne ťažšie odolávať svrbeniu a nezhoršiť stav škriabaním sa. Prípravky na starostlivosť o pokožku si z kože ľahšie zotrú pri hrách a príznaky môže zhoršiť aj potenie pri športe.
Všeobecne liečba ekzému u detí zahŕňa 3 hlavné kroky. Prvým z nich je potlačenie príznakov zápalu liekmi, ktoré predpíše lekár. Najčastejšie ide o topické liečivá (krémy), v závažných prípadoch môžu byť nevyhnutné antibiotiká alebo imunomodulačná liečba.
Po ustúpení najhorších príznakov je dôležité predchádzať ďalšiemu vzplanutiu ekzému. Naďalej treba dodržiavať dobrú starostlivosť o pokožku, sledovať vývoj ochorenia a obmedzovať spúšťače ekzému. Pomôcť môže alergologické vyšetrenie.
Tretí krok zahŕňa udržiavaciu starostlivosť o pokožku, ktorá býva aj v období pokoja suchá a citlivá. Naďalej ju treba ošetrovať pomocou zvláčňujúcich krémov, vyhýbať sa dráždivým faktorom a dodržiavať vhodnú životosprávu.
Výsledky liečby a starostlivého ošetrovania kože sú často viditeľné až po niekoľkých týždňoch. Niekedy je potrebné vyskúšať viacero liekov a postupov, kým rodičia dostanú ekzém svojho dieťaťa pod kontrolu.
Akútna liečba zápalu – ekzém je možné krátkodobo ošetrovať lokálnymi kortikosteroidmi alebo imunomodulátormi, ktoré potlačia najhoršie príznaky.
Pravidelné premasťovanie – kožu je potrebné denne ošetrovať krémami alebo masťami, ktoré sú určená pre citlivú a atopickú pokožku.
Vhodný odev – deti by sa mali obliekať do jemných, bavlnených materiálov. Oblečenie by malo byť priedušné, nakoľko pot je častou príčinou zhoršenia príznakov.
Krátky kúpeľ – na očistenie kože sú vhodné krátke kúpele alebo sprchy s použitím jemných prípravkov pre atopickú pokožku.
Vyhýbanie sa alergénom – dôležité je prevzdušnenie interiéru a udržiavanie detskej izby bez prachu a roztočov.
Úprava stravy – deti s ekzémom by nemali konzumovať nadmerne korenené a pálivé jedlá, pozor aj na potravinovú intoleranciu a alergie.
Masti a krémy na detský ekzém sú dostupné v lekárňach aj na internete. Telová kozmetika by mala byť hypoalergénna, bez parfumácie, farbív a dráždivých zložiek, ktoré môžu stav pokožky ešte viac zhoršiť.
Krémy na ekzém môžu obsahovať účinné látky ako zinok, ceramidy, kyselinu hyalurónovú, glycerín, lanolín a protizápalové látky. Úspešnú liečbu podporia aj prírodné rastlinné zložky, napríklad výťažky z konope a CBD, nechtík lekársky, ľubovník a podobne.
Kúpeľ s použitím hydratačných olejov môže zlepšiť celkovú hydratáciu pokožky. Je však dôležité, aby netrval dlhšie než 10 minút a teplota vody nebola príliš vysoká. Pre úľavu od príznakov ekzému môže byť efektívny ovsený alebo bylinkový kúpeľ, ktorý zvláčni a upokojí pokožku celého tela.
Atopický ekzém alebo dermatitída je kožné ochorenie, ktoré spôsobuje svrbenie, začervenanie a vysušenie pokožky. Nedá sa úplne vyliečiť, no správna...
Čítaj viacSvrbivá, zapálená a suchá pokožka? Vinníkom môže byť ekzém. Toto rozšírené zápalové ochorenie neobchádza ani tých, ktorí sa o pokožku dobre starajú.
Čítaj viacStres je prirodzenou súčasťou života, no zdá sa, že dnešná doba ho produkuje viac, než sme schopní uniesť. Aj ty sa môžeš naučiť, ako ho včas rozpoznať a...
Čítaj viac