Ekzém: druhy, príčiny vzniku a liečba

Svrbivá, zapálená a suchá pokožka? Vinníkom môže byť ekzém. Toto rozšírené zápalové ochorenie neobchádza ani tých, ktorí sa o pokožku dobre starajú.


Ekzém: druhy, príčiny vzniku a liečba

Ekzém - čo to je a prečo vzniká?

Ekzém je kožné ochorenie, ktoré sa vyskytuje v niekoľkých rôznych variantoch. Všetky spája zapálená, podráždená a svrbivá pokožka. 


Ide o chronické zápalové ochorenie, ktoré nie je infekčné. Znamená to, že sa neprenáša z jedného človeka na druhého. Môže mať alergický alebo nealergický pôvod. 


Na pleti svetlejšej farby sa zvyčajne prejavuje vo forme červených škvŕn, na tmavšej pokožke môžu zapálené oblasti vyzerať purpurovo alebo sivo. Koža veľmi svrbí, je suchá a popraskaná.


Na týchto škvrnách (ložiskách) sa často vyskytujú chrasty alebo pľuzgieriky. Ak sa podráždená a zapálená koža nelieči, dokáže časom zhrubnúť a trvalo zmeniť farbu.


U ľudí s neliečeným ekzémom sa navyše môžu začať prejavovať príznaky stafylokokovej kožnej infekcie. Táto baktéria sa prirodzene vyskytuje na koži každého z nás. V miestach postihnutých ekzémom môže spôsobiť mokvanie či vznik pľuzgierov. 


Presné príčiny vzniku ekzému nie sú známe. Za tie najčastejšie sa považuje genetická predispozícia, alergény, kontakt s agresívnymi chemikáliami, stres a nedostatok spánku. Riziko ekzému môže zvyšovať aj cukrovka I. typu.

Druhy ekzémov

Existuje celý rad ekzémov, ktoré majú odlišné príčiny vzniku. Pozrime sa detailnejšie na tie, ktoré sa u ľudí vyskytujú najčastejšie.

Atopický ekzém – atopická dermatitída

Atopický ekzém je najrozšírenejším druhom ekzému. Obvykle vzniká už v detskom veku, ale spozorovať ho môžeme aj v dospelosti. Atopická dermatitída je dlhotrvajúca (chronická) a má sklon k pravidelnému vzplanutiu. 


Môže byť sprevádzaná astmou alebo sennou nádchou. U niektorých ľudí periodicky vzplanie a potom na určitý čas (dokonca aj na niekoľko rokov) úplne zmizne.


Zdravá pokožka pomáha udržať svoju hydratáciu a chráni telo pred baktériami, dráždivými látkami a alergénmi. Atopický ekzém súvisí s génmi, ktoré ovplyvňuje schopnosť pokožky poskytovať túto ochranu. 


Kvôli tomu môže byť pokožka negatívne ovplyvnená environmentálnymi faktormi, dráždivými látkami a alergénmi. Pri atopickom ekzéme vzniká začervenanie, podráždenie, svrbenie, koža sa šúpe a hrubne.


Primárnym rizikovým faktorom atopickej dermatitídy je osobná alebo rodinná anamnéza ekzému, alergie, sennej nádchy alebo astmy. Za príznakmi môže stáť aj užívanie niektorých liekov a doplnkov stravy.

Kontaktný ekzém – alergická dermatitida

Kontaktná alebo alergická dermatitída je typ ekzému, ktorý vzniká po kontakte s určitou látkou – alergénom. Kontaktný ekzém zvyčajne ustúpi alebo úplne zmizne, keď sa jeho príčina objaví a odstráni.


Kontaktná dermatitída spôsobuje, že koža svrbí, je posiata pľuzgiermi, vysušená a popraskaná. Táto reakcia zvyčajne prichádza v priebehu niekoľkých hodín alebo dní po vystavení sa alergénu.


Príznaky môžu postihnúť akúkoľvek časť tela, najčastejšie sa objavujú na rukách a na tvári. Príčinou vzniku kontaktného ekzému môže byť buď alergén, alebo dráždivá látka.


Alergén (napríklad peľ, roztoče, potravina) ovplyvňuje imunitný systém. Ten ovplyvňuje funkcie kože, čo vytvára typické príznaky ekzému. 


Dráždivá látka (parfumované mydlo, zložka krému na tvár a pod.), priamo poškodzuje vonkajšiu vrstvu pokožky. To rovnako vedie k svrbeniu, začervenaniu a vysušovaniu kože.


Kontaktná dermatitída môže vzniknúť v každom veku. Objaviť sa môže aj po použití prípravku, na ktoré je tvoja koža zvyknutá už celé roky. Ekzém môže vyvolať práve dlhodobé vystavovanie kože látke, ktorá má potenciál podráždiť ju.

Seboroická dermatitída

Seboroická dermatitída (seborea) je zápalové ochorenie kože, ktoré rovnako patrí medzi často sa vyskytujúce ekzémy. Postihuje časti tela s vysokou hustotou mazových žliaz, najmä na pokožke hlavy a na tvári.


Seborea sa najčastejšie vyskytuje u detí vo veku do 3 mesiacov – vtedy hovoríme o novorodeneckej seboroickej dermatitíde. Ochorenie ale môže vypuknúť kedykoľvek počas života, najmä počas dospievania.


Ekzém vo vlasoch sa prejavuje začervenanými vyrážkami, ktoré sú často pokryté bielymi až žltkavými šupinami. Keďže sa často vyskytuje na pokožke hlavy, spočiatku si ju možno pomýliť s lupinami.


Na rozdiel od lupín sú šupinky kože väčšie, sprevádza ich silné svrbenie a začervenanie. Vyrážky so šupinami sú zväčša mastné a v horšom prípade štípu. Príznaky môže zhoršiť stres, zmeny počasia a teploty alebo stravovanie.

Príčina vzniku tohto ochorenia nie je jasná, nespôsobuje ho však nedostatočná hygiena. Dermatológ môže predpísať prípravky na zmiernenie príznakov.

Numulárna dermatitída

Numulárna dermatitída je charakteristická tvorbou ostro ohraničených, oválnych alebo okrúhlych ložísk s priemerom do 5 cm. Toto ochorenie sa vyskytuje najmä u starších pacientov, ale nie je vzácnosťou ani u detí.


Ložiská sú svrbivé, môžu byť vysušené alebo mokvajúce. Numulárny ekzém sa často objavuje po poranení kože, ako je popálenina, odrenina alebo uhryznutie hmyzom. Škvrny v tomto prípade na koži zostávajú niekoľko týždňov až mesiacov.


Numulárny ekzém sa vyskytuje častejšie u mužov ako u žien. Muži majú zvyčajne prvú epizódu vo veku 55 až 65 rokov. Ženy sa s týmto ochorením častejšie stretávajú v detstve a v dospievaní.


Nie je známa žiadna príčina vzniku numulárneho ekzému. Mnoho ľudí s týmto ochorením má však v osobnej alebo rodinnej anamnéze alergie, astmu alebo iné druhy ekzému, najmä atopický ekzém.

Solárna dermatitída

Solárna dermatitída je známa skôr ako spálenie kože od slnka. Ide o akútnu alebo chronickú zápalovú reakciu, ktorú vyvoláva UV žiarenie. Poškodenie kože slnkom vedie k zápalu, vysušeniu kože, páleniu a štípaniu. 


V horších prípadoch vznikajú na spálenom mieste pľuzgiere. Pokožka je mimoriadne citlivá na dotyk. Príznaky sa vyskytujú na mieste, ktoré bolo vystavené slnečnému žiareniu a zvyčajne vymyznú do niekoľkých dní až týždňov.


Zatiaľ čo ostatné druhy ekzému zvyčajne dobre reagujú na slnenie, solárna dermatitída sa s pobytom na slnku zhoršuje. Najčastejšie ňou trpia dospelí ľudia, ktorí trávia dlhý čas na priamom slnku – robotníci, farmári, športovci a podobne.

Fotoalergická dermatitída

Fotokontaktná dermatitída je toxická alebo alergická reakcia, ktorá sa môže vyskytnúť pri aplikácii určitých chemikálií na pokožku a následnom vystavení slnku. Najčastejšie vzniká interakciou medzi UV žiarením a jednou alebo viacerými z týchto látok:


  • Niektoré opaľovacie krémy, napríklad s obsahom oxybenzónu alebo cinamátov,

  • výrobky z uhoľného dechtu,

  • vône, napríklad pižmo,

  • insekticídy a dezinfekčné prostriedky.


Fotoalergická kontaktná dermatitída

Fotoalergická kontaktná dermatitída je druh ekzému, ktorý vzniká po užití nejakého lieku a následnom vystavení kože slnečnému žiareniu. Koža ovplyvnená liečivom reaguje prehnane, tvoria sa na nej svrbiace, opuchnuté a bolestivé ložiská.

Dyshidrotická dermatitída

Dyshidroitický ekzém alebo dishidróza je druh ekzému, ktorý sa vyskytuje na rukách, prstoch a chodidlách. Najčastejšie má podobu hrboľčekov alebo pľuzgierov, ktoré môžu byť naplnené tekutinou a výrazne svrbia.


Najčastejšie sa objavuje u ľudí, ktorí sú obzvlášť citliví na kovy (prstene z kobaltu alebo niklu), určité zložky kozmetických prípravkov alebo na niektoré lieky.


Stres môže byť ďalším spúšťačom dyshidrotického ekzému, rovnako ako aj zmeny počasia. Niektorí ľudia zažijú vzplanutie ekzému, keď je horúco a vlhko, zatiaľ čo u iných príznaky nastúpia, keď teplota klesne a ochladí sa.

Periorálna dermatitída

Periorálna dermatitída sa niekedy nazýva aj „choroba letušiek” podľa prvého výskytu. Postihuje najmä mladé ženy do 30 rokov. Vyskytuje sa na tvári, najmä v okolí úst alebo ako ekzém na nose. 


Vzhľadom pripomína bežné začervenanie citlivej pleti, neskôr sa prejavuje výskytom ružovo zafarbených pupienkov, ktoré sú bolestivé a svrbivé. Recidíva je veľmi častá, ochorenie sa zvykne vracať v krátkych intervaloch. 


Ako pri iných typoch ekzému, ani tu nie je príčina vzniku jednoznačná. Zistený však bol určitý súvis medzi používaním pleťových krémov s obsahom kortikoidov a výskytom ochorenia. 

Liečba a prevencia ekzému

V prípade vzniku ekzému môžu pomôcť voľne dostupné lieky, často v podobe topických krémov a mastí. Kožné ochorenia vrátane ekzému si zaslúžia pozornosť lekára, ak si s nimi nedokážeš poradiť malými zmenami starostlivosti o pleť. 


Dermatológovi dôkladne popíš svoje problémy a spomeň aj faktory, o ktorých si myslíš, že ekzém vyvolali alebo zhoršili. Pred návštevou zisti, či má problém s ekzémom aj niekto v rodine. Lekár sa na to bude pýtať.


Po potvrdení atopického ekzému nie sú potrebné ďalšie testy. Lekár stanoví diagnózu preskúmaním postihnutého miesta na koži. 


Odporučiť ti môže niekoľko prostriedkov liečby. Prvou možnosťou sú upokojujúce a liečivé krémy na ekzém na predpis, napríklad s obsahom kortikoidov alebo inhibítorov kalcineurínu, ktoré pôsobia priamo na imunitný systém.


Možnosťou sú aj antibiotické lieky. Antibiotiká môže lekár predpísať vo forme masti, v prípade ťažkej kožnej infekcie aj v tabletkách. Ak je ekzém naozaj závažný, lekár môže odporučiť užívanie ústne podávaných kortikoidov.


Pri používaní predpísaných liekov sa vždy riaď pokynmi lekára. Neprekračuj odporúčané dávkovanie a spôsob použitia, aby si predišiel vedľajším účinkom.


Vhodnou súčasťou liečby pre niektorých ľudí je aj psychologické poradenstvo. Pomôže nielen tým, u ktorých je jednou z príčin ekzému stres, ale aj ľuďom, ktorí majú opačnú skúsenosť. 


Kožné ochorenie môže byť príčinou duševnej nepohody, znižovať sebavedomie, vyvolávať stres či úzkosť. Ak sa tieto príznaky týkajú aj teba, neboj sa vyhľadať pomoc, ktorú potrebuješ.


Atopický ekzém je chronické ochorenie. Z toho vyplýva, že sa často vráti aj v prípade, ak je liečba úspešná. Pravidelné návštevy lekára a správna starostlivosť o pokožku ale dokáže uľaviť od väčšiny príznakov.

Ako sa starať o pokožku s ekzémom

Nasledujúce tipy ti môžu pomôcť predchádzať vzplanutiu ekzému a uľaviť od nepríjemných príznakov:


  • Hydratuj svoju pokožku najmenej dvakrát denne. Krémy na ekzém, masti a pleťové vody zabraňujú vysúšaniu a podporujú prirodzené funkcie kožnej bariéry.

  • Pokús sa identifikovať a vyhnúť sa veciam, ktoré ekzém zhoršujú. Kožnú reakciu môže vyvolať nadmerné potenie, stres, agresívne mydlá, prach, roztoče a peľ. 

  • U detí sa ekzém môže prejaviť po konzumácii určitých potravín, vrátane vajec, mlieka, sóje a pšenice. Porozprávaj sa s detským lekárom o možných potravinových alergiách.

  • Skráť svoje kúpele alebo sprchy. Dlhé máčanie sa v horúcej vode pokožku vysušuje, a to najmä počas zimných mesiacov. Hydratačný krém použi vždy po sprchovaní.

  • Používaj iba jemné šampóny a mydlá s jednoduchým zložením. Parfumované a antibakteriálne mydlá môžu odstrániť viac prírodných olejov a tým nadmerne vysušiť pokožku.

  • Po kúpeli sa osuš veľmi opatrne. Drhnutie sa uterákom môže kožu ešte viac podráždiť a poškodiť.

  • Uprednostni jemné, prírodné materiály oblečenia. Sveter, ktorý doslova hryzie, poškodí oslabenú pokožku a môže zhoršiť prejavy ekzému.

  • Ekzém neškriab, nepoužívaj peelingy ani inak neodstraňuj suchú kožu na postihnutom mieste.

Krémy na ekzém

Hydratačný krém alebo masť na atopický ekzém sa postará o zjemnenie a hydratáciu pokožky. Používať by si ho mal počas vzplanutia ekzému aj v období, kedy koža nie je zapálená. Voľne dostupná je napríklad rybacia masť na ekzém, konopná masť, ichtyolová masť alebo zinková masť na ekzém.

Masť na ekzém s kortikoidmi

Na ošetrenie závažných ložísk ekzému sa používajú masti na ekzém s kortikoidmi. Tie sa používajú pre svoje protizápalové vlastnosti. Masti a pasty s nižšou koncentráciou sú voľne dostupné v lekárni, účinnejšie prípravky predpisuje dermatológ.

Mydlo na ekzém

Pre suchú a citlivú pokožku sú vhodné jemné čistiace prípravky. Vyber si správne mydlo na ekzém, ktoré nezhorší ani vzplanutie ekzému na rukách pri častom používaní.


Prečítaj si tiež

try to find your
inner balance